Trochę o ekologii, czyli co sądzicie o budowie cynkowni?

Oto treść listu, który znalazłam ostatnio w swojej skrzynce. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Przecież to dotyczy rownież i nas - miłośników turystyki. Piszcie!

MIESZKAŃCY TRZCIANKI !!!
Nie pozwólmy zatruć
najpiękniejszych trzcianeckich miejsc !!!

Jeśli będziemy biernie patrzeć niedługo może nie będziemy mieli gdzie odpoczywać, chodzić na spacery, kąpać się, wędkować, jeździć na wycieczki rowerowe, będziemy pić wodę z zanieczyszczonych ujęć, a na nasze głowy będzie padał kwaśny deszcz z dodatkiem ciężkich metali bardzo szkodliwych dla zdrowia !!!
Tuż przy naszych jeziorach firma JOSKIN wykorzystując luki prawne i zastanawiającą nadgorliwość Burmistrza buduje wielką ocynkownię, jedną z największych w Polsce i Europie!
Wiemy, jak bardzo potrzebne są miejsca pracy, dlatego - mimo, że inwestycja jest uciążliwa dla środowiska - mogłaby powstać na innych terenach naszej gminy przeznaczonych pod przemysł, ale nie nad jeziorami i po zachodniej stronie miasta, gdzie większość zanieczyszczeń albo spłynie do jezior albo poleci z zachodnimi wiatrami w stronę miasta !!!
Tę inwestycję naprawdę można zatrzymać,
ale musimy działać wszyscy !!!
ZRÓB TO DLA SIEBIE, SWOICH DZIECI I WNUKÓW !!!

- wyślij maila z poparciem na: kontakt@ekotrzcianka.pl
- odwiedź naszą stronę: www.ekotrzcianka.pl

DOŁĄCZ DO NAS – SZUKAMY OSÓB, KTÓRE MOGĄ POMÓC !!!

DLACZEGO JESTEŚMY PRZECIW
CYNKOWNI W POBLIŻU JEZIOR:

cynk, tlenek cynku i chlorek cynku w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) Nr 1272/2008 zostały sklasyfikowane jako:

N – niebezpieczny dla środowiska,
R50/53 - silnie toksyczny dla organizmów wodnych, mogący powodować długotrwałe zmiany w środowisku wodnym

Wszystkie wymienione substancje będą emitowane przez cynkownię!! Oprócz nich także znaczne ilości chloru i chlorowodoru (kwas solny).
Inne planowane odpady (rocznie): 700 ton zużytych kwasów, 50 ton szlamów i osadów zawierających substancje niebezpieczne, 10 ton odpadów z odtłuszczania zawierających substancje niebezpieczne, 400 ton popiołu cynkowego, 120 ton cynku twardego, 50 ton szlamów i osadów.

DLATEGO NIE ZWLEKAJMY !! TRZEBA ZATRZYMAĆ TĘ INWESTYCJĘ !!

HISTORIA INWESTYCJI,
czyli jak przeforsowano szkodliwą dla środowiska inwestycję, żeby prawie nikt o niej nie wiedział...

w 2006 roku firma JOSKIN wystąpiła o pozwolenie na rozbudowę hal (z niektórych nieostrożnych wypowiedzi wynika, że już wtedy, a nawet dużo wcześniej firma planowała budowę ocynkowni),
w 2007 roku firma wystąpiła do miasta o zamianę działek cały czas twierdząc, że pod budowę hal do montażu (patrz protokoły z sesji Rady),
na początku 2009 roku firma JOSKIN utworzyła spółkę-córkę o nazwie AGROFERMA (100% udziałów) i jej przekazała część działek pod budowę, dzięki temu o powstaniu ocynkowni nie trzeba było powiadamiać w Trzciance nikogo - nawet bezpośrednich sąsiadów – pozostał tylko Burmistrz i kilku zależnych od niego urzędników,
za pieniądze JOSKIN-u firma BIOSAN z Piły sporządziła bardzo korzystny dla niego raport o oddziaływaniu cynkowni na środowisko, w którym nie ma słowa o wpływie inwestycji na jeziora, a inne oddziaływania są bagatelizowane (wiadomo - inwestor płaci i wymaga),
na początku 2009 roku firma JOSKIN wystąpiła do Burmistrza o wydanie decyzji środowiskowej,
Burmistrz bez żadnych (wymaganych prawem) konsultacji ze społeczeństwem szybko zatwierdził tę kontrowersyjną inwestycję, nawet nie uważał za stosowne poinformować radnych !!!

zobacz szczegóły na: www.ekotrzcianka.pl

Uczestnicy rajdu/spaceru nie są objęci ubezpieczeniem i startują na własną odpowiedzialność. Osoby niepełnoletnie biorą udział pod opieką dorosłego opiekuna.

Komentarze

Obrazek użytkownika zaba

zatrzymajmy to gówno
Obrazek użytkownika Szlachta

Nawet gdyby każdy mieszkaniec Trzcianki był przeciwny tej inwestycji, ona i tak zostanie zrealizowana. To co my chcemy jest mało ważne. Jest jeden sheriff w tym mieście , i to on decyduje jak i co my być. Kiedy wybory?
Obrazek użytkownika Marek Joachimiak

czesc w zwiazku z wykonywanym zawodem :D otrzymałem zaproszenie o takiej treści: "W czwartek 18 marca o godz. 17 w Sali kinowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Trzciance odbędzie się spotkanie mieszkańców Trzcianki w sprawie budowanej między jeziorami ocynkowni Joskin. Powiadomieni są: Burmistrz Trzcianki, Przewodniczący Rady Miasta, Starosta Powiatu, Przewodniczący Rady Powiatu, firma Joskin i Biosan, radni powiatu i radni miejscy, mieszkańcy poprzez ogłoszenie w prasie lokalnej i na słupach ogłoszeniowych oraz w lokalnej TV. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie, gdzie mieszkańcy mają okazję wypowiedzieć się na temat budowanej inwestycji, posłuchać wyjaśnień inwestorów i włodarzy terenu na którym ona powstaje. Mariusz Gawrych" pewnie bezie sie mozna co nieco wiecej dowiedziec, jak ktos jest chetny, to moze podejsc
Obrazek użytkownika Piotr Zientara

Kompletne bzdury, nieznajomosc zagadnienia oraz stronniczosc Autora. Ocynkownie to nowoczesne zaklady a wszelkie powstajace w wyniku ich pracy odpady sa starannie gromadzone i odsprzedawane do ponownego wykorzystania/odzysku, z dala od danej ocynkowni. Ocynkownia to mnostwo nowych miejsc pracy - dla wyszkolonej kadry to praca "na lata" dajaca pewne utrzymanie dla wielu rodzin. PZ

Dodaj komentarz